o durere de ovare poate fi de fapt tumore?

Boli genitale feminine

Postata de sim111 cu 9 ani in urma.

buna. de ceva vreme ma dor ovarele ingrozitor. ma dor atat de tare incat nu pot respira.. cel mai frecvent durerea apare daca ma sperii sunt nelinistita sau cel mai des atunci cand ma bag la somn.. am citit pe internet foarte multe articole despre si cu simtomele astea...(dureri de ovare,stari de vreata de voma,ameteli,obosesc foarte repede) si toate duc la tumore.. zelele trecute am vomitat de vre`o trei ori la rand dar la urma imi curgea sange.. ce e asta?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Durerile de ovare pot avea multe cauze, inclusiv chisturi ovariene, endometrioza, sau anumite boli inflamatorii pelvine. Simptomele pe care le-ai mentionat pot fi asociate cu numeroase afectiuni, nu doar cu tumori.

Sangerarea orala nu este un simptom tipic pentru problemele ovariene, dar poate indica o problema serioasa, cum ar fi o ulceratie a stomacului sau a esofagului, infectii sau alte probleme digestive.

Este foarte important sa mergi la un medic cat mai curand posibil pentru a determina cauza simptomelor tale. Nu te baza doar pe informatiile de pe internet, deoarece ele pot fi inexacte sau nelinistitoare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Ulcerul-gastroduodenal/diferenta-dintre-ulcer-si-gastrita_17542