Numeroși limfoboduli mezenterici înseamnă endometrioza abdominală??

Boli genitale feminine

Postata de Catalina cu 2 saptamani in urma.

Bună ziua , în urma unor dureri persistente după operația de cezariană au trecut 2 ani și în continuare am dureri în partea dreaptă am făcut și un ct la recomandarea medicilor iar în ct scrie numeroși limfonoduli mezenterici probabil în context de paniculita mezenterica .
În urgență am fost și mi s a spus de apendicită ulterior intestin iritabil acum suspectă de endometrioza fiecare medic îmi pune alt diagnostic unde aș putea merge?
Oare am endometrioza abdominală și aderente de la cezariană ?
Mulțumesc frumos

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Endometrioza abdominala este o afectiune ginecologica destul de complexa si specifica, iar simptomele variaza de la caz la caz. Prezenta unor limfoganglioni mezenterici insemna ca exista o reactie imuna sau inflamatorie in acea zona, dar nu neaparat asociata cu endometrioza.

Descrierea dvs. poate sugera o inflamatie a tesutului adipos (paniculita mezenterica), care poate fi cauzata de diferiti factori, inclusiv o infectie sau o operatie recenta.

Din acest motiv, nu este sigur ca durerea este cauzata de endometrioza abdominala sau aderente de la cezariana. Diagnosticele pot varia foarte mult, deoarece simptomele pot fi cauzate de un numar de boli diferite.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie sau https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Endometrioza/endometrioza-proliferare-endomentru-generalitati_1110
sfatulmedicului.ro/Endometrioza/cum-functioneaza-tratamentele-naturiste-pentru-endometriozai_18233
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/7-cauze-mai-putin-cunoscute-ale-durerilor-pelvine-la-femei_15462