nu stiu ce sa fac

Boli genitale feminine

Postata de Nicoleta04 cu 12 ani in urma.

buna ziua.am si eu o mica problema care ma nelinisteste.am ca o mancarime la nivelul vaginului si nu stiu care este cauza. nu am mai avut pana acum nici scurgeri sau ceva asemanator pana acum .(am 42 de ani).va rog sa ma ajutati!

Raspunsuri (3)

laura

acum 12 ani

In primul rand,felicitari ca pana la varsta asta nu ati avut probleme de acest gen..in legatura cu problema dv,ar fi indicat sa mergeti la medic,pt o analiza de secretie vaginala,si pt un tratament corespunzator,posibil o micoza..

nicky

acum 12 ani

Draga Nicoleta,
daca ti-e de folos, trebuie sa-ti faci o lista de obiecte care te irita: adica, solutii dezinfectante de toaleta,(chiar daca ai pus in vasul toaletei si te-ai asezat dupa 1 ora) hartia igienica reciclata(cea roz/gri), tampone zilnice/menstruale, clorul de la bazin, piscine etc.
Toate aceste produse au un punct comun: se dezinfecteza cu clor, si posibil sa faci o alergie simpla la clor.
Si eu fac, mi-am dat seama ca obisnuiam sa dezinfectez totul cu clor, inclusiv lenjeria intima.Clorul se foloseste pt. albire se stie, dar si ca dezinfectant. La tampoanele zilnice, chiar daca scriu ca sunt cu Aloe Vera, in procesul final se trece printr-un jet de clor.La fel si betigasele de urechi.
Ce-i de facut ??? Acum ,urgent !
Pui intr-un pahar de unica folosinta 50 gr. apa calda si dizolvi un varf mic de cutit cu praf de bicaborbanat.
Te speli in zona genitala, te usuci apoi te tamponezi cu apa calduta cu bicarbonat. De preferat sa nu te stergi, sa lasi sa se usuce normal. Dormi fara chilot in noaptea respectiva
Si gata ! Trece instantaneu ! NU e cazul sa repeti,decat daca mai simti ca nu s-a dus complect senzatia de mancarime, in zona inghinala de ex,
Daca obisnuiesti sa te epilezi in zona inghinala, nu te da cu spirt la sfarsit , ci tot cu apa calduta cu bicarbonat. E salutar ! Mai ales ca si urina e un factor iritativ ,deseori s-atunci neutralizarea aceasta e benefica.
Daca dupa maxim 2 spalari,nu ti-a trecut ,e cazul de un consult la genicolog.

scrie daca ti-a trecut !!

Nicoleta04

acum 12 ani

multumesc mult.o sa incerc si revin cu un comm