De ce nu simt placere in timpul actului sexual?

Boli genitale feminine

Postata de Ilinca cu 8 luni in urma.

Sunt împreună cu soțul meu de 4 ani. Avem și un băiețel de 1 an și 7 luni. Dar am o problema. Nu simt plăcere în timpul actului sexual și nu am simțit niciodată. Doar dacă mă masturbez. Îmi iubesc soțul. Și nu pot să înțeleg de ce nu simt nici o plăcere, și ce problema am. Și cum am putut să rămân însărcinată daca nu pot simți plăcere?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Exista numeroase motive posibile pentru lipsa placerii sexuale in timpul actului sexual, inclusiv factori fizici, emotionali sau psihologici. Uneori, stresul, oboseala, anxietatea, problemele legate de corp sau experiente negative anterioare pot avea un impact asupra placerii sexuale.

In cazul dumneavoastra, daca va simtiti atragatoare si simtiti placere prin masturbare, este posibil ca problema sa fie legata de interactiunea sexuala cu sotul dumneavoastra. Daca nu ati facut-o deja, poate ar fi util sa discutati despre aceasta deschis cu el. Comunicarea sincera si onesta joaca un rol foarte important in viata sexuala sanatoasa a unui cuplu.

De asemenea, este recomandat sa consultati un specialist in sanatate sexuala, cum ar fi un terapeut sexual. Acestia pot evalua situatia intr-un mod mai detaliat si va pot ajuta sa gasiti solutii adecvate pentru dumneavoastra.

Este important sa stiti ca nu exista o singura modalitate "corecta" sau "normala" de a experimenta placere sexuala. Fiecare persoana este diferita si ceea ce functioneaza pentru una nu functioneaza intotdeauna pentru alta.

Va recomandam sa va programati la un psiholog: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-feminine/de-ce-femeile-isi-pierd-interesul-pentru-sexi_722
sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/viata-sexuala-a-cuplului-intre-placere-si-frustrare_8426
sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-feminine/disfunctii-sexuale-feminine_742

Ilinca

acum 7 luni

Nu am avut relație sexuală cu altcineva doar cu el. Și am vorbit cu el deschis. Știe de problema mea. Psihologic nu are de ce sa fie. Că el este primul meu partener și, și ultimul. De prima dată când mi-am început viața sexuală cu el nu am simțit niciodată plăcere. Mie frica sa nu am cv probleme medicale. A-și vrea să mă duc la ginecolog dar mi-e cam rușine. Nu știu ce să fac. Oare se poate sa fie și din cauză că n-am hormoni? De exemplu o fost plecat 4 luni in străinătate și sinceră să fiu nu am prea simțit nevoie. Adică n-am avut hormoni. Nu puteți să îmi recomandați cv medicamente hormonale? Care să mă ajute😑