Nodul interiorul labiei stangi

Boli genitale feminine

Postata de Claudia112129562 cu 13 ani in urma.

In urma cu o saptamana am observat ca am un nodul in interiorul labiei mari stangi, undeva in partea de sus. Este sub piele, iar la suprafata nu se vede absolut nimic, nici umflatura, nici roseata. Am fost la ginecolog luni si mi-a spus sa nu ma ingrijorez ca nu pare nimic grav, insa nu a fost foarte concludenta. Insa astazi mi s-a parut ca s-ar mai fi marit. Majoritatea timpului simt doar un disconfort, iar cand ma doare, ma doare usor. La palpare simt aceeasi durere usoara. Mentionez ca in prezent urmez si un tratament pentru candidoza si ca acum 5 saptamani am avut si o hidrosadenita axilara. Nu stiu daca au legatura.
Stie cineva ce este? Nu am gasit nimic pe forumuri care sa se potriveasca simptomelor mele.

Raspunsuri (13)

Iuli

acum 13 ani

Poate fi un fir de par infectat, nu imi dau seama din descrierea ta cat de mare e si exact unde e plasat (pe zona cu pilozitate sau nu). Oricum, ca sa fii sigura, cel mai bine e sa ceri o a doua parere: mergi la alt ginecolog si vezi ce iti zice. Daca si acesta spune ca nu e nimic, intreaba "dar totusi ce e?", vezi ce raspunde, si daca e ok, stai linistita. Presupun ca la o adica poti cere sa iti extirpe chirurgical si sa faca o biopsie, dar tu decizi daca vrei sa ajungi pana acolo.

maria olteanu

acum 13 ani

in urma cu 3 zile am depistat simtome asemanatoare infectiei urinare,mi se intampla la un interval de 2,3 ani.De data aceasta durerile nu incep sa treaca ba din potriva,sunt mai accentuate,usturimi prezentate de pruurit puternic si o eliminare de secretie fibroasa de culoare alba.In cea de a 3-a zi fac spalaturi cu apa distilata din dafin verde.As dori sa aflu daca este alta afectiune.Cu mult respect,Maria

Claudia112129562

acum 13 ani

Cred ca este cu totul alta afectiune ceea ce ai tu. Eu nu prezint asemenea simptome. Nici macar dureri nu am. Este doar un nodul care se afla intre piele si muschi, presupun. Nu s-a inflamat, nu elimina nimic. Nu cred ca au legatura

ada

acum 10 ani

si care v-a fi finalul ca si eu sant la fel, astept raspuns

vadi

acum 9 ani

cum ai rezolvat pana la urma aceasta problema?

Iuli

acum 13 ani

Claudia, Maria Olteanu nu iti raspundea tie la intrebare, ci punea alta intrebare.

oxxy

acum 13 ani

Am avut de doua ori asa ceva.Prima data a devenit foarte dureros si a colectat...aveam stafilococ si apoi am mai avut ceva asemanator si a trecut de la sine. Daca nu evolueaza nu e motiv de ingrijorare, Trece.

firstlight

acum 13 ani

Tind sa cred ca la Maria Olteanu ar fi vorba de un furuncul.

Julie

acum 13 ani

Buna!eu ti-as recomanda sa mergi la un alt ginecolog si-ti spun asta pentru ca asa am inceput eu, cu problema mea.Nu vreau sa te speriu, dar crede-ma, incearca la un alt ginecolog.Asa a inceput si la mine problema:am simtit o usoara durere, apoi s-a umflat locul si m-a tinut la pat o sapt.in care n-am putut sa ma misc deloc.Era un adevarat chin pentru familia mea si pt.mine pentru ca trebuia sa ma care in brate pana la baie.Am fost la ginecolog si mi-a spus ca e chist bartholonian sau bartholin(am auzit ambele denumiri) si mi-a facut incizie.N-am scapat si mi s-a refacut.Din 2004 si pana in prezent am avut 2 feluri de chisturi:bartholin si labial si inca ma chinui cu problema asta.Am mai facut o operatie in care mi s-a extirpat glanda care se tot infunda.Acum o iau de la capat si ma duc iar la operatie.Asa ca, ai grija si cere mai multe pareri..eu cel putin asta cred ca ar trebui sa faci.

moruju

acum 12 ani

sunt de acord cu Jule

moruju

acum 12 ani

va rog pe toate sa nu stati,mergeti la controale in special pt linistea voastra si apoi pt a sti ce aveti sa puteti trata

Miha1234

acum 8 ani

Buna.... Am avut si eu un chist ce fel de chist a fost habar nu am doctorul foarte grabit sa imi explice ba ca a fost lipom.. Ba ca a fost hematom.. Mam lasat operata ieri mi-a venit biopsia mi sa zis ca a fost o tumoare benigna dupa ce sa uitat la rezultat... In fine doctorul a zis ca operatia arata bine... Mie mi se pare ca arata foarte rau labia majora operata desi am 3 saptamni este umflata tin sa spun ca mi- a facut un fel de margele operatia nu stiu cum sa expilc mai bine... Operatia nu era intinsa din piele parca erau margele in cat timp se va retrage imflamatia deja nu o mai suport desi nu doare dar estetic este foarte urat

Maria

acum un an

Ai rezolvat problema ta?? Am si eu aceeași situatie pe labia stanga sub piele un nodul...și sunt foarte speriat...