neprotejare

Boli genitale feminine

Postata de ianisa cu 12 ani in urma.

in luna decembrie am inceput sa iau anticonceptionale(karrisa),knd am terminat prima tableta am avut contact neprotejat cu prietenul,a doua zi mi-a venit menstruatia.insa akum am terminat deja a 2 tableta si nu s-a intamplat nimik,am doar niste dureri de burta groaznike,am facut si un test kiar azi si a iesit negativ.e ceva obisnuit sa nu se regleze ciclul din primele luni de luat pastile?sau e altceva?sincer mi-e cam frica...

Raspunsuri (2)

georgiana317

acum 12 ani

insarcinata nu ai cum sa fii, asta in cazul in care ai luat anticonceptionalele in fiecare zi. eu zic sa mergi la doctorul tau sa ii spui ce ti se intampla. e posibil ca aceste anticonceptionale sa nu fie cele potrivite pt organismul tau. multa sanatate.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in primele luni de administrare a contraceptivului oral pot apare tulburari de durata a menstruatiei. in perioada de pauza, de 7 zile ar trebui sa apara acea sangerare de privatie (o falsa menstruatie); de mentionat ca efectul contraceptiv se mentine si in perioada de pauza, cat timp contraceptivul a fost administrat corect.