neprotejare

Boli genitale feminine

Postata de ianisa cu 12 ani in urma.

am facut dragoste neprotejat cu o zi inainte de a-mi veni menstruatia,este posibil sa raman insarcinata?trebuie mentionat ca nu am ciclul regulat..

Raspunsuri (9)

Iuli

acum 12 ani

Da.

sergiu_tso

acum 12 ani

Ai uitat sa precizezi daca iubitul tau a finalizat inauntrul sau in afara vaginului... Sanse oricum ar fi, dar sunt mai scazute decat in perioada ovulatiei.

ianisa

acum 12 ani

a finalizat in afara,dar am inteles ca si lichidul care lubrefiaza ar putea fi un risc

sergiu_tso

acum 12 ani

Parerea mea personala e ca nu prea ai de ce sa iti faci griji, mai ales ca ai problema cu menstruatia dereglata. Sansele ca tu sa fi insarcinata in situatia descrisa de tine, si dupa ce ai oferit restul detaliilor, sunt undeva sub 1%, poate nici atat. Poti sa dormi linistita la noapte si asteapta-ti perioada...va veni ea la un moment dat. :) (PS: Prietenei mele i-a intarziat aproape o luna ac***a si ea dereglari de genul si sincer, eu intotdeauna o linisteam si ii spuneam ca nu are cum sa fie insarcinata, dar totusi a incercat un test de sarcina fara sa stie ca dupa vreo 3-4 zile urma sa ii vina in sfarsit perioada menstruatiei)

ir

acum 12 ani

Buna. Ce omit doctorii sa spuna e ca o femeie sanatoasa in mod normal ovuleaza doar 48 de ore pe luna. Daca esti norocasa sa fi in acele 48 de ore se intampla.

ianisa

acum 12 ani

eu sper totusi sa fie vechea problema-intarzierea si nimik mai mult

Dar

acum 12 ani

Daca ti-a venit menstruatia a doua zi dupa contact, nu aveai cum sa ramai insarcinata. Inteleg ca ai o intarziere ac***a ciclu neregulat, dar insarcinata nu esti.

Mihaela22120678

acum 12 ani

Ovulatia are loc la mijlocul perioadei de ciclu, deci nu avea cum sa aiba loc cu o zi inaintea menstrei.
Cred ca nu ai sanse sa fii insarcinata, caci chiar daca a ajuns un spermatozoid inauntru, acesta s-a eliminat cu fluxul menstrual, si chiar daca ar fi rezistat, nu supravuetuieste 14 zile pana la urmatoarea ovulatie.
PS> draga ir, ovulatia se produce O DATA pe luna, nu 48 de ore pe luna, nu e ca la productia de spermatozoizi, care are loc "in serie".

ianisa

acum 12 ani

gata cu grijile intr-un final,multumesc de incurajari:D