nelamurire

Boli genitale feminine

Postata de cu 15 ani in urma.

va rog sa-mi explicati si mie ce inseamna hpv multumesc

Raspunsuri (4)

vlad26

acum 15 ani

Human papilomma virus.
Virusul Human Papilloma Virus - este cauza aparitiei verucilor (negi), inclusiv a celor genitale si poate determina modificari canceroase la nivelul cervixului uterin. HPV se transmite prin contactul direct. Exista mai mult de 100 de tipuri de HPV: unele tipuri de HPV determina verucile genitale. La femei, anumite tipuri de HPV cresc riscul de cancer cervical. In unele cazuri, unicul semn al infectarii femeii cu HPV este un rezultat anormal la testul Papanicolau. Alte tipuri de HPV determina verucile comune, plantare (filiforme sau plate) si in rare cazuri veruci genitale. Aceste tipuri de veruci nu sunt canceroase.

Uite mai multe detalii aici:

//sfatulmedicului.ro/articole/Obstetrica-Ginecologie/Papiloma_virus_uman__HPV__-_testare_295.html

simona166117244

acum 15 ani

HPV Human Papilloma Virus este virusul care poate provoca herpesul genital. Exista peste 100 de radacini ale acestui virus. HV este asociat de multe ori cu aparitia negilor inghinali. Unele tipuri de HPV pot determina dezvoltarea cancerului cervical sau alte tipuri de cancer.
Virusul HPV se poate localiza si „trai” in mucoasele membranoase, c a de explu zona genitala sau pe piele. Un semnal de alarma in eventualitatea infectarii cu HPV il reprezinta aparitia negilor.
Cea mai buna cale de a evita neplacerile cauzate de acest virus, este folosirea prezervativului, HPV transmitandu-se pe cale sexuala.
Numai bine!

acum 15 ani

iti multumesc mult o zi buna

acum 15 ani

si tie iti multumesc la fel o seara buna