nelamurire

Boli genitale feminine

Postata de alina923 cu 15 ani in urma.

am facut sex in a 8 zi,calculata de la data veniri ciclului,am luat pastila d 2a zi,am facut test d sarcina si e negativ!inschimb p data d 1 oct mi-a venit ciclu,la 16 zile dupa c am luat pastila,p 26 oct mi-a venit si imi curge de 8 zile nu abundent,dar imi curge .e normal??ce pot avea??

Raspunsuri (2)

acum 15 ani

Buna draga mea,

Exista cazuri in care pilula de a 2-a zi deregleaza menstruatia;
rintre efectele adverse des intalnite precum senzatia de greata, voma, se pot enumera si intarzieri ale menstruatiei, sangerari abundente, etc.
Este foarte important sa nu abuzezi de acesata solutie de urgenta! Pilula nu se ia decat cel mult de 2 ori pe an - 1 la 6 luni!!

Daca menstruatuia nu revine la normal, singurul care iti poate oferi un raspuns exact este medicul ginecolog!

Numai bine!

simona166117244

acum 15 ani

Buna iubitzikmary,
Pastila/pilula de a doua zi are ca efect secundar dereglarea menstruatiei. Menstruatia poate aparea cu cateva zile mai devreme sau mai tarziu.
Daca menstruatia nu revine la normal, cel mai bine este sa te adresezi unui medic ginecolog.