Nelamurire

Boli genitale feminine

Postata de Valentina Liliana cu 12 ani in urma.

Va rog sa ma ajutati cu o nelamurire. La analizele la sange mi-a iesit Anticorpi ANti Chlamydia Trachomatis IpG POZITIV si ANti Chlamydia Trach IpA NGATIV. Medicul spune ca nu e motiv de ingrijorare. Eu am tot citit pe la dvs pe site si mi se pare un motiv serios de ingrijorare. Sunt casatorita, am 3 ani, iar sotul meu este cu mine 24 ore din 24. Adica suntem impreuna nonstop. Nu exista riscul de a transmite sexual. De unde puteam sa o iau? Cum se mai transmite? Imi este teama ptr ca am o fetita de 13 ani. Ce ar trebui sa fac? Cum sa ma tratez? Nu am nici un simptom, nu am nici o problema. Ultimul Papanicolau si control a fost in luna mai si a fost perfect. Merg cu regularitate la control. Va rog spuneti-mi ce trebuie sa fac. Multumesc ptr timpul acordat.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

O infectie genitala cu chlamydia trachomatis poate trece neobservata sau cu manifestari minime . Existenta anticorpilor tip IgG indica o infectie in trecut, ce nu a fost obiectivata la un frotiu citologic recent. Transmiterea infectiei este favorizata de actul sexual neprotejat, parteneri sexuali multipli, mai rar de la mama infectata la copil in timpul nasterii (prin pasajul vaginal; determina conjunctivita).