Miros urat vagin la menopauza?

Boli genitale feminine

Postata de Ela cu 4 luni in urma.

Fără scurgeri,decât miros urat.sant la menopauza de 2 ani.ce sfaturi îmi puteți da? Ms

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

In timpul menopauzei, nivelurile hormonilor se modifica, ceea ce poate afecta flora vaginala si poate duce la un miros neplacut al acesteia. Intelegem ca nu experimentati scurgeri vaginale si ca problema este specific mirosului.

Iata cateva sfaturi care va pot ajuta:

1. Mentineti o igiena personala adecvata: Spalati zona genitala cu apa calda si un sapun neutru, evitand utilizarea sapunurilor parfumate sau a gelurilor de dus agresive care pot afecta pH-ul vaginal.

2. Purtati lenjerie de bumbac: Evitati materialele sintetice care pot retine umezeala si favoriza dezvoltarea bacteriilor. Bumbacul este mai respirabil si contribuie la mentinerea unui mediu mai sanatos in zona intima.

3. Evitati folosirea de parfumuri sau deodorante: Aceste substante pot irita tesuturile delicate ale vaginului si pot afecta echilibrul bacterian al florei vaginale.

4. Beti suficienta apa: Consumul adecvat de apa poate ajuta la mentinerea hidratarii organismului, inclusiv a vaginului.

5. Evitati dieta bogata in alimente procesate si zaharuri: Alimentele procesate si zaharurile pot afecta echilibrul pH-ului vaginal si pot influenta mirosul.

6. Consultati medicul: Daca mirosul urat persista sau este insotit de alte simptome, este recomandat sa consultati un medic ginecolog pentru evaluare si recomandari specifice pentru situatia dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate
sfatulmedicului.ro/Menopauza/menopauza-simptome-substitutie-hormonala-tratament-alternativ_1007
sfatulmedicului.ro/Menopauza/legatura-dintre-progesteron-si-menopauza_11514
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/tratamentele-cu-estrogen-previn-infectiile-de-tract-urinar-dupa-menopauz_11970