menstruatie intarziata

Boli genitale feminine

Postata de dalyna cu 14 ani in urma.

Sunt ingrijorata datorita faptului ca ultima menstruatie am avut-o pe data de 11 septembrie si de atunci au trecut 41 de zile. Am mai avut intarzieri de max.43 zile. Resimt slabe dureri premenstruale iar sanii ma dor de vreo 3 saptamani. Insarcinata nu sunt...stiu ca este posibil sa fie dereglare hormonala ....am fost la medic acum 3 saptamani si mi-a recomandat la urmatoarea menstruatie niste dozari hormonale. Daca nici pana la 45 zile nu apare menstruatia o sa merg din nou la un consult.....

Raspunsuri (37)

bela27

acum 14 ani

buna,
de ce nu incerci sa iei anticonceptionale ca sa-ti regleze menstruatia - la cererea medicului.
multa sanatate

dalyna

acum 14 ani

Aseara mi-a venit menstruatia, a curs initial normal dupa care fluxul a inceput sa fie tot mai redus, de dimineata nu era mai nimik pe absorbant....este normal?

mikmok

acum 14 ani

De ce ai avut intarzieri de 43 de zile, care au fost cauzele? Chiar a-si dori daca poti sa-mi spui.
Myky

dalyna

acum 14 ani

Inca nu stiu cauza exacta, banuiesc ca la mine e vb de dereglare hormonala, urmeaza sa fac niste dozari luna aceasta...

nicoT

acum 14 ani

Buna fetelor!
Si eu am avut o intarziere de menstruatie..trebuia sa-mi vina pe data de 24 octombrie... .
Am fost la medic...mi s-a spus ca am racit,o usoara inflamatie,chisturi la ovare....mi-a dat sa i-au timp de 5 zile un medicament iar in data de 1 noiembrie mi-a venit menstruatia.Si in continuare timp de 4 luni fac un tratament cu anticonceptionale pt chisturi.
A fost o dereglare din cauza racelii!Trebuie sa avem mare grija de noi!

O zi asa cum va doriti!

anca

acum 14 ani

Si eu am o problema si sunt f disperata in data de 10 luna aceasta trebuia sa imi vina menstruatia ,dar nu mia venit inca si au trecut deja 4 zile .de o zi simnt ca ma cam dor sanii , si ma cam inteapa sub burta dar de obicei ma cam dor sani inainte sa fiu ,si tot timpul in prima zi ma doare burta ingrozitor.Acuma ma simnt umpik cam balonata. Va rog sa imi raspundeti ,se poate sa fiu insarcinat

andrea

acum 14 ani

durerile de sani, balonarea, intepaturile sub burta sunt de regula semne ale sarcinii. Cel mai sigur raspuns il poti afla facand un test de sarcina la prima ora a diminetii.Multa sanatate!

alexandra

acum 13 ani

buna ma nunesc alexandra si am 23 de ani sunt foarte ingrijorata ca mi-a intarziat menstruatia cam 4 zile si am unele sintome urinez des, sanii ma cam dor dar nu mereu iar ovarele ma dor doar uneori. Ce ma sfatuiti? Multumesc

Andra

acum 13 ani

am si eu o problema...trebuia sa imi vina menstruatia in 9 iunie...au trecut 15 zile si nimic...am avut o secretie alba si branzoasa...acum ma dor sanii ingrozitor si am dureri abdominale...am facut 2 teste si au iesit negative...ce poate fi?nu mi-a mai intarziat niciodata asa mult

Dutsa

acum 13 ani

Buna ziua,am sa postez si eu problema mea,in speranta ca ma va putea ajuta cineva cu o parere macar . Mi-a intarziat menstra 2 luni si o sapt aproape, am avut acum 2 luni contact protejat, nu s-a intamplat nici un accident, nimic, si totusi ,menstra intarzie.. Am facut 3 teste de sarcina ,ultimul chiar la aproape o luna si 2 sapt de intarziere,toate au iesit negative. Am decis sa merg la cotrol si mi s-a spus ca am ovar polichistic, ceva de genul cum ca ovarele nu sunt maturizate.. Insa nu prea am incredere in doctorita la care am mers,as vrea s merg la alt consult inainte sa iau duphaston si anticonceptionale prescrise de doctorita..sunt impotriva lor,nu vreau sa fac tratament cu anticonceptionale.. A mai patit careva asa ceva ? Ce spuneti ,sa mai astept sau sa iau medicamentele?

kitten22

acum 13 ani

buna! fetelor orice ar fi eu zic sa nu mai aveti contacte sexuale neprotejate..eu am 22 de ani si la 19 ani am ramas insarcinata (prietenul meu folosea metoda p***atului intrerupt -deci nici asta nu e prea eficienta) iar testele de sarcina (barza am folosit si mai un tip care am uitat) au iesit negative in primele 3-4 saptamani de sarcina deci daca testele ies negative nu inseamna k nu esti insarcinata din moment ce iti intarzie menstruatia

carmen

acum 13 ani

buna..as dori va rog frumos sa imi explice si mie cineva situatia mea...aveam menstruatia regulata imi venea mereu pe 8 ale lunii...in august am luat anticonceptionale incepand de pe 8 august..urmatoarea menstruatie ac***a-o pe 29 august cand am si renuntat la anticonceptionale si apoi pe 29 septembrie in schimb in septembrie am avut vreo 3 zile un flux foarte redus urmat de vreo 4 zile de flux ridicat..eu ac***a de regula 3 maxim4 zile menstruatia..acum suntem in 31 octombrie si nu mi-a venit...sa fie vorba de o sarcina?

magda

acum 13 ani

si mie trebuie sa imi vina dar vad ca imi intarzaie si nuj dece

liliana

acum 13 ani

am avut dureri mari si o secretie ce ma pata lejeria am facut 2 teste si nu sunt mu stiu ce poate fi

mirela

acum 13 ani

trebuia sa`mi vina pe 1 februarie..si mi`e firca sa nu fie ceva..imi puteti spune ce este?

maria

acum 12 ani

luna trecuta nu mia venit ciclu deloc si am avut usturimi jos urinari frcvente si usturimi si durreri de mijloc de cap d de rinichiul stang si acum am dureri dar ciclu nu imi vine

dora

acum 12 ani

Buna ziua! In urma cu o luna jumatate am avut ultimul contact sexual cu prietenul meu. Dupa aproximativ 2 saptamani mi-a venit ciclul dar luna asta mi-a intarziat deja 2 saptamani.Mi-am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Prietenul meu spune ca este sigur ca a fost bine si ca prezervativul nu s-a spart si in plus el se "opreste" la momentul potrivit, insa imi este tare frica deoarece am doar 18 ani si mi-e frica ca nu cumva din greseala sa se fi intamplat ceva! Se poate ca dupa contactul sexual sa vina ciclul iar luna urmatoare nu si sa fi insarcinata? Oare care e problema? Va multumesc!

ioana

acum 12 ani

sunt in momentul in care mi-a intarziat ciclul 15 zile..nu stiu care e motivul(mentionez: nu am avut nici un raport sexual ) ma puteti ajuta?

Adriana

acum 11 ani

Va sfatuiesc sa renuntati la anticonceptionale...eu am luat pe baza de analize facute chiar la medsana...medlife...la mai multe clinici tot pentru dereglari de genul si m am ingrasat enorm...plus ca tot nu se regla....asa ca am abordat o alta tactica....sa nu depasesti niciodata kilogramele necesare in raport cu inaltimea iar menstra ta va fi regulata....alta idee este sa ai grija ce mananci pentru a nu cauza si o diskinezie biliara....pentru ca vei avea dureri cumplite...eu fac asa de ani de zile si mi e foarte bine rareori mai imi intarzie 2-3 zile

maria

acum 11 ani

mie nu imi vine menstruatia si nu stiu ce sa mai fac.imi curge un lichid alb pe lenjerie si urinez foarte des.ce este?daca se intampla asta inseamna ca nu o sa mai imi vina menstruati?va multumesc

Pag 1 din 2