Menstruatie in timpul tratamentului. Trebuie intrerupt?

Boli genitale feminine

Postata de Adina333 cu 11 ani in urma.

Am vaginita, iar medicul mi-a prescris ovule Polygynax timp de 10 zile, alaturi de spalaturi cu Tantum Rosa, iar in a 11-a zi introduc crema Gynofort pe care o tin 4 zile, urmand a face o noua spalatura seara si alta dimineata. Sunt in a 10-a zi de administrare de ovule si mi-a venit menstruatia. Nu stiu daca sa administrez in continuare crema sau nu, si nici spalaturile. Daca intrerup tratamentul si administrez crema dupa menstruatie va mai avea aceeasi eficacitate? Sau ar trebui sa repet tot tratamentul?
Datorita unor circumstante nefavorabile nu imi pot intreba ginecologul. Sper ca ma puteti ajuta. Va multumesc!

Raspunsuri (5)

Adrienne

acum 11 ani

Polygynax-ul se administreaza si in timpul menstrei ,pentru Gynofort asteapta sa treaca acea perioada, nu este nevoie sa se reia tot tratamentul. In cele 4-5 zile nu sunt recomandate spalaturile intravaginale si contactul sexual.

Adina333

acum 11 ani

Asa am sa fac. Multumesc pentru raspuns!

larisa

acum 11 ani

buna ziua as vrea sa stiu si eu daca am voie sa iau ovul daca sunt in timpul mentruatiei sau nu ?

Mihaela

acum 9 ani

buna seara, ati icercat gynozol ovule? cum vi se par? astept pareri va rog, multumesc.

Alexandra

acum 7 ani

Buna seara! Am o problema.Nu prea m.a lamurit medicul.Este posibil ca tratamentul cu Gynofort sa.l fac 10 zile consecutiv,ac***a in vedere ca e doza unica?( eu asa am inteles)