menstruatia dupa avort

Boli genitale feminine

Postata de lory2828 cu 12 ani in urma.

am facut un avort in urma cu 30 zile si nu mia venit menstruatia am avut contacte sexuale neprotejate dar partenerul a ejaculat afara exista vreo sansa sa fi ramas din nou insarcinata?multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in cazul in care nu revine menstruatie dupa 6-8 saptamani de la avort, ar fi bine sa va prezentati medicului.
masuri generala dupa intreruperea de sarcina: pentru mentinerea igienei corporale se va efectua dus, se vor evita dusurile vaginale, nu se vor folosi tampoane intravaginale, ci absorbante sanitare, se evita exercitiile fizice cel putin 2 saptamani, se va respecta tratamentul indicat; se recomanda reluarea activitatii sexuale dupa oprirea sangerarilor (cel putin 2 saptamani, pana la urmatorul control ), sunt indicate metodele contraceptive de bariera (atat impotriva aparitiei unei sarcini, cat si pentru preventia unei infectii genitale); pentru protectia impotriva unei noi sarcini se pot utiliza metode contraceptive cu bariera, hormonale , la indicatia medicului curant.

visan irina

acum 9 ani

am facut avort in urma cu 2 luni urmatoare luna mia venit ciclu de doua ori pe luna am facut sex neprotejat dar parteneru ma ferit urmatoarea luna iarasi mia venit de doua ori ciclu pe luna am 42 ani ce se poate intimpla iutru la menopauza