menstra post operatorie!

Boli genitale feminine

Postata de Alexya193 cu 10 ani in urma.

Pe data de 24 octombrie anul acesta am suferit o operatie de extirpare a unui chist voluminos de circa 16 cm pe 10 cm! Dupa 3 zile mi-a venit si ciclu si am inceput sa iau anticonceptionale karissa la recomandarea medicului... de ieri dimineata am niste scurgeri ca si menstra dar numai ca sunt negre. mirosul nu este neplacut. E normal sau trebuie sa ma duc la medic inapoi.. E cam greu cu deplasarea pentru ca inca ma doare operatia...! Astept raspunsul dumneavoastra!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Sangerarile anormale sau schimbarile de culoare ale menstruatiei dupa o operatie pot fi normale, insa, daca acestea persista, ar trebui sa contactati medicul dumneavoastra sau un alt profesionist din domeniul sanatatii. Este esential sa obtineti consiliere medicala pentru a exclude orice complicatii post-operatorii potentiale. Chiar daca deplasarea poate fi dificila in acest moment, exista si optiunile de a suna medicul sau de a solicita o consultatie virtuala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-probleme-ce-pot-sa-apara_17618
https://sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/chistul-ovarian-cand-ar-trebui-sa-ne-alarmami_17148