menopauza

Boli genitale feminine

Postata de EMA_S cu 8 ani in urma.

Buna seara.Am 51 ani,sint la menopauza de 4 ani.In urma examenului citologic Babes Papanicolau,rezultatul a fost, aspect citologic de menopauza de tip atrofic.Medicul ma diagnosticat,cu atrofie vaginala,si mi-a dat trat. cu colpotrophine crema si ovule.Eram putin rosie si iritata pe vulva si labiile mici pe interior.Nu am scurgeri, nu usturimi sau mincarimi.Am folosit ovule si crema, timp de 4 seri.Apoi m-am uitat si vulva era inflamata lateral dreapta[si rosu] si pe labii iritatii interior si linga vagin rosu. Nu am mai folosit nici un ovul, iar vulva si-a revenit .In schimb, persista iritatia pe labii interior.Va rog sa-mi spuneti, sa ma sfatuiti,sau o parere dupa descrierea prezentata, ce ar putea fi,sau ce analize am omis.O fi o boala contagioasa? Va rog un raspuns.Multumesc

Raspunsuri (7)

Adrienne

acum 8 ani

La aceasta varsta si ac***a in vedere ca esti si la menopauaza, diagnosticul de atrofie vaginala este ceva obisnuit. Am folosit acest medicament atat sub forma de ovule cat si sub forma de crema si nu am avut probleme. La tine, sigur este vorba de reactii adverse ce constau in iritatii, prurit local si chiar alergie. De un an de zile folosesc GINOTISOL gel vaginal cu propolis , de la *** , tub de 40 ml, la pretul de aproximativ 13 lei. La mine, chiar dupa primele aplicatii, a facut minuni. Daca vrei il poti incerca.

EMA_S

acum 8 ani

Buna dim. Eruptiile pe labii interior,nu-mi da nici o senzatie de usturime sau mincarime.Atrofia vaginala se mai trateaza,sau ramai cu ia asa si mereu vor fi probleme?

EMA_S

acum 8 ani

Sau eruptia pe labii poate fi de la atrofie vaginala?

Adrienne

acum 8 ani

Eruptiile pe labii, daca au aparut in urma aplicarii cremei atunci, este o reactie la aceasta. Atrofia vaginala are ca si cauza diminuarea cantitatii de estrogen [ in mod natural ] la menopauza. Se trateaza, in sensul ca daca " pici " [ dupa multe incercari ] pe un medicament care-ti face bine,atunci il folosesti de cate ori crezi ca este nevoie. In legatura cu gelul de care ti-am spus,l-am folosit o luna de zile seara de seara iar apoi doar o data pe saptamana. Mucoasa vaginala a devenit ca o pernuta....moale si catifelata. Cand am citit despre problema ta m-am gandit ca poate experienta mea te va ajuta. Citeste despre atrofia vaginala si vei vedea care este cauza si sa stii ca din incercare in incercare vei ajunge la un rezultat. Daca se vindeca, nu cred ci trebuie ceva de intretinere.

EMA_S

acum 8 ani

Multumesc pt raspuns.Dar ti sa intimplat sa ai eruptii pe labii interior pina la tratamentul actual?

Adrienne

acum 8 ani

Nu, dar propolisul sau galbenelele cred ca ti-ar fi de folos.

Marry_Marry

acum 8 ani

În cazul menopauzei îți va fi foarte de folos:
***