Menopauza

Boli genitale feminine

Postata de fruchsia cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Mama mea are varsta de 49 ani si in urma cu 2 ani a intrat la menopauza.
Acum doua zile i-a venit ciclul.
Este ceva grav?
Astept un raspuns din partea dumneavoastra.

Raspunsuri (2)

roxxarox

acum 11 ani

Nu cred, si mama mea e la menopauza,totusi sa consulte un medic ginecolog

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Lipsa menstruatiei de cel putin 1 an de zile inseamna instalarea menopauzei. Sangerarile survenite ulterior sunt anormale si trebuie investigate prin consult ginecologic ( efectuare de chiuretaj bioptic) pentru stabilirea cauzei.