menopauza

Boli genitale feminine

Postata de manuela2496159 cu 12 ani in urma.

De 2 ani sunt la menopauza in urma unei hiserectomii totale. Medicul endocrinolog mi-a recomandat calciu( otsteocare),A-zn,si soiaclin(pt. bufeuri),dar nu mi-a precizat cat timp trebuie sa iau.Ma intereseaza sa stiu cat timp trebuie sa iau calciu deoarece eu am si ceva probleme la rinichi si am inteles ca acest calciu in exces dauneaza. Astept raspuns, si chiar sfaturi in ceea ce priveste menopauza .( nu ma gandeam ca va fi asa de greu!!!)
Multumesc

Raspunsuri (4)

raluca

acum 12 ani

Pentru menopauza mie mi s-a recomandat un medicament naturist care se numeste Remifemin.Mi l-a recomandat un medic in Germania, dar se gaseste si in farmaciile de la noi, nu este scump, este 100% din plante (are studii clinice si studii postmarketing pentru monitorizarea efectelor secundare - caci chiar si medicamentele din plante au asa ceva) si are acelasi efect ca tratamentul cu hormoni, dar fara efectele secundare ale acestora. Am citat din prospectul pe care la-m gasit pe site-ul farmaciilor de unde il iau: www.3f.ro (sau www.farmaciile3f.ro)

andreea

acum 11 ani

am 57 ani de 2 am intrat la menopauza,am incontinuare bufeuri,dureri de cap,frisoane si ma dor incheieturile degetelor de la maini.este de la menopauza?

manuela2496159

acum 11 ani

Bufeurile sunt sigur datorate menopauzei, dar frisoanele cred ca au alte cauze. Trebuie sa faci investigatii ca sa gasesti cauza durerilor de oase, de cap.Incearca produse naturiste si multa miscare Multa sanatate!

Utilizator11598784121

acum 3 ani

Bună! Aceeași operație am și eu. Medicul meu mi-a prescris aceleasi suplimente fără cele de substituție hormonală (pot afecta sânii) dacă am scăpat de o grijă poate apărea la sâni. O altă posibilitate pentru calciu ar fi vitamina D3 simplă care ajută la asimilarea calciului din hrană. Alpha D3 de 0,25 luată 1 cps pe zi fără WEEKEND. Mai iau seleniu, neo-magne forte și încerc să nu mă îngraș