Medicamente

Boli genitale feminine

Postata de biscuta cu 13 ani in urma.

Buna ziua, am o problema si nu stiu cum sa o rezolv. Am doua tratamente de urmat unul ginecologic si altul pentru paradentoza, ambele contin antibiotice si mi-e teama ca este cam mult deodata. Tratamentul ginecologic este pentru BIP si consta in doxiciclina , indometacin , flamexin si vivoflor( trebuie sa-l iau ca urmare a unui tratament cu metronidazol comprimate si supozitoare). Tratamentul pentru paradentoza consta in injectii cu polidin si vaccin stafilococic, ampicilina , metronidazol ( de data asta pentru dantura, acum 2 sapt am terminat cura pentru vaginita) si tarosin. Ma gandeam sa renunt la doxiciclina pentru ca tratamentul pentru dantura are efecte antibiotice si pentru afetiunea ginecologica sau sa urmez tratamentul exact cum mi-a fost dat pentru ca medicamentele nu interactioneaza? Va multumesc din suflet pentru atentie.

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Dacă cele două tratamente nu produc reacţii adverse, puteţi să le urmaţi în paralel, aşa cum v-au fost recomandate. În caz de reacţii adverse, urmaţi tratamentul pentru una dintre afecţiuni şi apoi la terminarea acestuia puteţi continua cu cel de-al doilea