Medicamente BIP?

Boli genitale feminine

Postata de RamonaAlena cu un an in urma.

Am primit pentru BIP Azitrox de 500 1 pe zi cu Metronidazol de 500 de 2 ori pe zi, printre altele, si 6 zile.
N-am fost atenta si farmacista mi-a dat metronidazol de 250 si am luat asa 3 zile.
Continui cu 500 de 3 ori pe zi sau trebuie sa prelungesc nr de zile?
Nu am cum sa contactez ginecologul.

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Daca ati primit initial Metronidazol de 500 mg de doua ori pe zi si ati luat din greseala Metronidazol de 250 mg timp de trei zile, ar trebui sa discutati cu medicul dumneavoastra despre urmatorii pasi.
Este important sa urmati indicatiile medicului dumneavoastra si recomandarile de dozare exacte pentru a trata infectia bacteriana a tractului genital.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie