Medicamentatie

Boli genitale feminine

Postata de Alensia cu 9 ani in urma.

Buna ziua, De curand mi-am facut urmatoarele analize: Microplasma, examen citologic Papanicolau, Ecograf si control profilactic.. Rezultatele au fost urmatoarele: Bacterii Doderlein, Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne, satisfacator pentru evaluare si NU s-a detectat prezenta Chlamydia trachomatis ( am trecut doar rezultatele). Cu toate acestea exista un miros foarte neplacut in timpul relatiei sexuale si totodata nu am primit niciun tratament.
Va multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Mirosul neplacut in timpul actului sexual ar putea avea cauza in diferiti factori, cum ar fi o igiena precara, o dieta nesanatoasa, fumatul, stresul sau anumite boli.

Ac***a in vedere ca rezultatele analizelor pe care le-ati facut sunt in regula, va recomand sa va adresati unui medic specialist in infectii genitale transmisibile pentru o evaluare mai detaliata.

De asemenea, ar fi utila si o discutie cu partenerul deoarece exista posibilitatea ca mirosul neplacut sa fie cauzat de secretiile acestuia.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/cum-puteti-scapa-de-infectiile-genitalei_16907
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/topul-celor-mai-eficiente-remedii-naturale-contra-infectiilor-vaginale_15306