Maxim Duta?@#$&£¢€¥@#$&?

Boli genitale feminine

Postata de Utilizator11726085434 cu o saptamana in urma.

Am o usturime cînd fac pișu și am luat de la farmacie uroactiv forte și urină este verde de ce-am o problema serioasa ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Pot exista multe motive pentru care urina poate fi verde. Unul ar putea fi ca te-ai hidratat excesiv. De asemenea, unele medicamente, inclusiv Uroactiv Forte, pot schimba culoarea urinei. Daca aceasta nu se normalizeaza dupa terminarea tratamentului, este posibil sa ai o infectie a tractului urinar sau chiar o problema mai serioasa.

Insa, tinand cont de faptul ca simti o usturime atunci cand urinezi, ai putea avea o infectie urinara. Este important sa mergi la medic pentru un control. Va trebui sa gasesti cauza exacta a problemei si sa incepi un plan de tratament adecvat.

In concluzie, este esential sa mergi la medic pentru evaluare si sa incepi tratamentul corespunzator cat mai curand posibil.
Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/ce-spune-urina-despre-sanatatea-tai_7733