markeri tumorali

Boli genitale feminine

Postata de Ana17069416 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Am 30 de ani si am descoperit un chist pe ovarul drept de 5 cm, iar la analiza markerii tumorali CA 125= 22,22 CA 15-3 =23,74. As dori sa stiu ce inseamna asta, mai exact. Va multumesc.

Raspunsuri (4)

viorica

acum 12 ani

Caută informaţii despre marckării tumorali pe INTERNET. Pentru chistul ovarian urmează tratamentul domnului ANDREI LICIU .Bucureşti. Caută nr. telefon pe internet.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa mergeti la medicul ginecolog pentru investigatiile ulterioare si planul de tratament.

Pena

acum 12 ani

Am citit pe Google : Valorile normale pentru CA 125 sunt sub 35 U/ml. Cresteri fiziologice survin in cursul menstruatiei si la femei insarcinate.
CA15-3: La persoanele sanatoase au fost determinate nivele serice scazute, sub 30 u/ml.
Cred ca analizele sunt in limite normale. Ai un chist marisor care se poate resorbi cu tratament . Fiicei mele i s-a resorbit un chist de 5,5 cm cu anticonceptionale , dupa 6 luni de tratament. Incearca intai un tratament, nu operatie. Mergi pt tratament hormonal la endocrine, unde ti se fac analize hormonale si primesti tratament personalizat....Nu te impacienta, chisturi, fibroame, fac majoritatea femeilor. Trebuie tratate cu seriozitate, dar sunt benigne....Sanatate.

Ana17069416

acum 12 ani

Multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra.