marker infectios

Boli genitale feminine

Postata de Valentina Liliana cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu o nelamaurire. Am facut in urma cu 3 saptamani analize la sange. La markeri infectiosi a iesit POZITIV la Anticorpi Anti Chalmydia Trachomatis IpG prezenti si la Anti Chalmydia Trach. IpA negativ. Medicul mi-a zis ca atata timp cat cel IpA este negativ nu trebuie sa ma ingrijorez. Dar intrebara mea este de unde aceasta infectie? Care este reactia adversa a acestei infectii? Nu am avut niciodata vreo infectie si nu am nici un simptom. In luna mai 2011 am facut un Papanicolau si a iesit totul perfect. Merg la control anual. Nu am avut si nu am nici o problema. Se poate transmite si altfel decat prin contact sexual. Ptr ca nu aveam de unde sa o iau. Sunt casatorita, am 38 ani, iar sotul meu e cu mine 24 ore din 24. Va rog sa ma ajutati daca o puteam lua si altfel. Ptr ca am o fetita de 13 ani si nu stiu cum sa procedez ca sa nu o ia si ea. Ce trebuie sa fac? Si ce tratament? Multumesc din suflet ptr timpul acordat.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

O infectie genitala cu chlamydia trachomatis poate trece neobservata sau cu manifestari minime . Existenta anticorpilor tip IgG indica o infectie in trecut, ce nu a fost obiectivata la un frotiu citologic recent. Transmiterea infectiei este favorizata de actul sexual neprotejat, parteneri sexuali multipli, mai rar de la mama infectata la copil in timpul nasterii (prin pasajul vaginal; determina conjunctivita).