Mancarimi vaginale

Boli genitale feminine

Postata de Andreea1996 cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Ma confrunt de cateva saptamani cu o problema enervanta,
Am mancarimi in zona genitala. Precizez ca am avut contact sexual neprotejat cu prietenul meu o singura data. Celelalte dati am folosit prezervativ. Nu cred ca am ramas insarcinata, nu am simptome si testul de sarcina a iesit negativ.
Mai ales dimineata am aceste mancarimi, ma trezesc practic din somn la ore destul de matinale, si e destul de enervant fiindca nici nu pot sa ma odihnesc.
Ce remedii imi recomandati ca sa scap de aceste mancarimi? Nu vreau sa ma duc la ginecolog, mi-e foarte frica de doctori, nici nu vreau sa-i vad.Bicarbonatul de sodiu ar fi bun?

Raspunsuri (5)

Ludmila

acum 10 ani

Iti recomand un pachet de produse foarte eficiente pentru tratamentul candidei. Impreuna cu sotul l-am folosit, si au disparut simptomele dupa 4 saptamani. Este extraordinar!! Il recomand tuturor persoanelor care au fost diagnosticate cu candida albicanis!

http://***.ro/articol/Produse/Tincturi/Pachetul_Complex_Candida-676.html

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Pruritul ( senzatia de mancarime) este consecinta, cel mai probabil, a unei infectii vaginale. Este recomandat sa consultati medicul ginecolog pentru recoltarea secretiei vaginale; astfel, se identifica agentul infectios si veti primi tratament tintit.

Kiko

acum 10 ani

Foloseste Canesten Gel.Mie asa mi-a trecut.Partea p***a e ca o sa revina daca nu se trateaza si partenerul.Pt asta ar trebui sa mergeti la doctor si barbatii sunt mai greu de convins.

Mira

acum 10 ani

Da, canestenul este bun dar daca nu mergi la un ginecolog sa faci un examen de secretie s-ar putea sa nu fie eficient. Nu toate aceste tratamente sunt pentru aceeasi bacterie. Daca te intereseaza si iti este de folos un medic bun ti-l recomand pe al meu. E dr. Haradja de la Donna Medical Center. E fff bun. Bafta

ioana_pop

acum 10 ani

Buna,
Senzatiile de mancarime pot fi si din cauza unei afectiuni numite uscaciune vaginala...m-am confruntat si eu cu acest lucru acum cateva luni.
Mi-a fost recomandat un tratament foarte bun - Feminella Hyalosoft, care protejeaza, hidrateaza si repara mucoasa vaginala - cate 1 ovul pe zi, timp de 10 zile. Nici nu este scump tratamentul.
Cel mai bine ar fi, totusi, sa consulti medicul ginecolog...si sa il intrebi care este tratamentul potrivit.