mancarimi genitale

Boli genitale feminine

Postata de adriana9 cu 12 ani in urma.

de catva timp am o mancarime foarte mare in zona genitala afara si inghinala ma scarpin pana curge sange mai ales seara si noaptea
va rog daca a avut cineva astfel de probleme cum se trateaza, eu ma dau cu triamcinolon si imi trece o perioada apoi iar apare

Raspunsuri (6)

goorali26

acum 12 ani

eu cred ca ai candidoza, daca ai mancarimi afara si inauntru,scurgeri albe branzoase dute la medic si fa niste spalaturi inauntru cu ceai de musetel.

Dar

acum 12 ani

Mergi la medicul ginecolog pt analize si tratament corespunzator. Fiecare tratament se da in functie de ceea ce iese la analize. Pana mergi la dr, spala-te cu apa calda in care ai dizolvat o lingura de bicarbonat de sodiu( alimentar sau cumparat din farmacie). Un unguent foarte bun este Clotrimazol. Vezi prospectul pe Google.

Medic Epuran

acum 12 ani

Pruritul (mâncărimea) genital poate fi simptomul multor boli, precum: infecţiile vaginale (candidoza) iritaţii ale pielii, boli cu transmitere sexuală (BTS) sau alergii.
Ar fi recomandat consultul unui medic dermatolog, pentru vizualizarea zonei unde se manifestă pruritul, pentru a face o analiza din secreţie, (în cazul in care aceasta există) şi pentru stabilirea unui tratament adecvat

rar

acum 8 ani

Sa nu uitam ca pruritul (mâncărimea) genital poate fi dat si de diabet mai avansat din cauza PH din urina,

Cristina Deva

acum 10 ani

Cel mai bun pt asa ceva este Canesten GYN sunt doar 3 ovule se administreaza seara in 3 zile iti trece total,este in jur de 34 lei, foarte bun.

Andreea

acum 8 ani

Si eu am aceeasi problema cu mancarimea de doua saptamani si jumate la inceput aveam secreti albe branzoase sa zicem iar dupa o secretie verzuie sa zic asa(aceasta secretia ac***ao inainte de mancarime pt 2/3 zile) am fost la farmacie si mia dat gyno canesten la m pus seara si a doua zis vulvele erau umflate (adica aveam gen borbonele dar nu sunt borbonele sint doar parti mici umflate si nustiu ce sa fac.e pt prima oara ce mi se intampla.nustiu ce poate fi