Mancarimi dupa adiminstrare ovule Macmiror?

Boli genitale feminine

Postata de Simona cu 3 luni in urma.

Buna ziua, e normal sa am mancarimi puternice? interiorul vaginului dupa introducerea ovulelor Macmiror? Mentionez ca am fost la ginecolog tot din cauza unor mancarimi vaginale resimtite in urma ultimului contact sexual cu sotul meu (sex oral). Ginecologul mi-a prescris ovule Macmiror, zicand ca am cabdidoza vaginala (am mai avut in trecut de cateva ori). Cam odata pe an patesc sa fac si devine enervant. Cu aceste ovule am mai patit sa am mancarimi in vagin. Dar e normal? Sa le intrerup? Am primit tratament pe 7 zile. Dupa primul ovul am avut deja mancarimi.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Mancarimile pot fi o reactie normala la administrarea ovulelor Macmiror, insa depinde de intensitatea acestora. Daca mancarimile sunt foarte puternice si se agraveaza, ar trebui sa va intoarceti la medicul ginecolog pentru a discuta despre aceasta reactie.

S-ar putea sa fie necesar sa schimbati tratamentul sau sa va asigurati ca nu aveti o alta infectie care provoaca simptome similare. Nu este recomandat sa intrerupeti tratamentul fara a discuta mai intai cu medicul.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/mancarimile-vaginale_9835
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/simptome-neplacute-in-zona-genitala-aparute-dupa-administrarea-de-antibi_19632