MAI POT RAMANE INSARCINATA?

Boli genitale feminine

Postata de GEORGIANA2459502 cu 12 ani in urma.

Buna ziua !! am 30 de ani ,am menstruatie la3-4 luni ,foarte rar luna de luna ,acum de exemplu am luat duphaston ,si mi-a venit foarte putin cateva pete maronii ,si chegulete uscate ,

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Oligomenoreea se defineste printr-un ciclu menstrual la intervale mai mari de 35 de zile, cu doar 4 sau 9 cicluri pe an. Aceasta apare in sindromul ovarian polichistic , stresul emotional, dezechilibre de nutritie cum ar fi anorexia nervoasa, exercitiile excesive (ex: sportivii de performanta; balerinele, gimnastele si patinatoarele sunt mai expuse riscului deoarece combina activitatea fizica sustinuta cu o dieta menita sa le mentina la o anumita greutate). Ar fi bine sa va adresati medicului ginecolog pentru o examinare pelvina, efectuarea unui test papanicolau, dozari hormonale

GEORGIANA2459502

acum 12 ani

Am fost la dr ginecologi ,dar nu mi-au zis nici unul de oligomenoree ,va reaminetesc ca cu asemenea cm am ramas insarcinata ,si am mers si la endocrinolog si mi-a dat dozari hormonale de facut ,si ce-a cu care am probleme se pare ca e prolactina ,