MAI POT RAMANE INSARCINATA?

Boli genitale feminine

Postata de GEORGIANA2459502 cu 12 ani in urma.

Buna seara !! nu stiu la cine sa ma adresez ,,problemele mele sant si ginecologice cat si endocrine .Am cicluri nereguate de cand ma stiu ,cu toate astea am reusit sa raman insarcinata fara nici un fel de tratament ,am luat vreo 5-6 luni anticonceptionale triqilar daca nu ma insel ,si dupa o luna jumate am ramas ,am avut o sarcina usoara ,dar numai ca am avut probleme la nastere ,copilul a inghitit lichid ,am nascut prin cezariana dupa un travaliu de 12 ore ,eu sant mica de statura ,1,40cm si din cate stiu persoanele sub 1,50 nasc prin cezariana .au trecut mai bine de 5 ani si nu am mai ramas insarcinata ,cm-ul meu e tot derglat foarte putin si uscat .
am facut hsg a iesit bine ,apoi histeroscopie ,unde a reiesit niste aderente ,posibile de la op de cezariana ,dupa care am facut si PUTS care au arata permeabilitate,am facut si dozari hormonale unde prolactina ba era prea mare sau mica .
Va rog din suflet sa-mi raspundeti ,momentan situatia financiara nu imi permite sa ajung curand la dr ,dar macar un sfat .Va multumesc !! astept cu nerabdare raspunsul dvs !!

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

nu ati precizat varsta, si nici ce inseamna un ciclu menstrual neregulat. ar fi bine sa apelati la un medic endocrinolog pentru evaluarea unui eventual dezechilibru hormonal.

Andrei

acum 12 ani

Nu stiu ce inseamna PUTS (dar nu e treaba mea) si nu stiu care era intrebarea.

GEORGIANA2459502

acum 12 ani

PUTS-perfuzii-utero-tubare

adry

acum 12 ani

Buna Georgiana. Am o prietena care avea cicluri foarte rare, cam de 2, 3 ori pe an. toti doctorii i-au zis ca e imposibil sa ramana insarcinata dar din fericire pt ea cand sa hotarat ca vrea un copil a ramas insarcinata in prima saptamana dupa ce a luat aceasta hotarare. nu a luat niciodata tratament. deci...se poate