Macmiror Complex

Boli genitale feminine

Postata de MB157324 cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

In urma primirii rezultatului testului Babes-Papanicolau mi s-a recomandat un tratament cu ovule Macmiror Complex. Am inteles ca timp de 12 zile trebuie sa fac spalaturi vaginale cu ceai de musetel si galbenele dupa care sa introduc cat mai adanc in vagin ovulul inainte de culcare. Mi s-a mai spus si ca nu este recomandata activitatea sexuala in aceasta perioada si la fel scrie si in prospect. Imi puteti spune daca activitatea sexuala nu este recomandata pentru ca ar exista un risc crescut de a ramane insarcinata (chiar daca nu am intrerupt metoda contraceptiva pe durata tratamentului cu ovul) sau nu este recomandat din alte motive? Care ar fi acelea?

va multumesc,
MB

Raspunsuri (3)

Sheila

acum 14 ani

Activitatea sexuala nu este recomandata nu pt ca ai putea ramane insarcinata ci pt ca tratamentul sa-si faca efectul si pt a nu-ti infecta si partenerul. Daca si el este infectat va trebui sa urmeze si el tratament. Asa ca ar fi bine sa ti cont de aceste recomandari.Ai grija cu ovulele ca pateaza
Numai bine

Adrienne

acum 14 ani

Aceasta recomandare se refera la faptul ca este nevoie de o anumita igiena intravaginala [fara sperma in interior ], impusa. Daca se face sex cu prezervativ, apoi se fac si acele spalaturi recomandate, apoi se introduce ovulul, nu este nici un impediment.

ana scutelnicu

acum 10 ani

Si mie mi.a spus dr mea k pot avea contact sexual dar numai cu prezervativ