Ma puteti ajuta si pe mine ?

Boli genitale feminine

Postata de aalecsandra cu 11 ani in urma.

Am fost ieri la un control ginecologic si doctorita mi-a spus ca sunt infectat acu papiloma virus , iar pe reteta mi-a scris la diagnostic colpita mixta . Nu prea stiu ce sa ma fac pentru ca sunt foarte alarmata . Maine ma duc din nou la un consult , dar la alt medic , dar nu mai am rabdare . Am observat ca atunci cand ma uit in oglinda si imi departez labiile am un fel de secretie care nu se sterge decat foarte greu insotita de mici particule albe care se desprind de acolo . Si in plus inainte sa ma duc la ginecolog nu aveam mancarimi , dar in schimb de ieri am foarte multe .

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Colpita mixta se refera la infectia colului uterin, natura infectiei fiind mixta ( mai multi factori infectiosi). Infectia cu virusul papiloma uman este una din cele mai frevente ce se transmite sexual. Sunt mai multe tulpini ale acestui virus unele dintre ele prezentad risc crescut de dezvoltare a cancerului uterin.
Se recomanda genotiparea virusului pentru a identifica tulpinile infectante.