Lipsa menstruatiei nu e nimeni sa-mi raspundaaaaaaa???????

Boli genitale feminine

Postata de Diana154123133 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,am 26 de ani si de 5 ani am luat anticonceptionale Marvelon la prescriptia medic.ginecolog,si m am simtit ff bine.Din februarie am schimbat medic.ginecolog deoarece am plecat din tara si m am stabilit in uk,aici mi au schimbat anticonceptionalele si mi au dat Cezarette,deoarece eu sufar de migrene si ei au zis ca acestea sunt mai slabe ,(si ca dc mai iau marvelon as putea muri), de cd am inceput sa le iau nu am mai avut c.m. Am fost la doctor si mi a zis ca e normal ,acum a trecut aproape 8 luni si tot nu am ciclu ,le am intrerupt aceste pastile deoarece cam de 2 sapt am migrene in fiecare zi ,Eu cam de o luna am venit in tara de aceea nu am mai fost la doctor in uk .Ce credeti de ce am migrene asa des din cauza lipsei menstruatiei ? ce ma sfatuiti sa fac ? va multumesc.

Raspunsuri (11)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

laura

acum 12 ani

Pai du-te aici la medic si vezi ce zice..sa te consulte,nu e normal sa nu-ti vina menstruatia de 8 luni,poate iti va da un tratament pt declansarea ei,etc..nu prea am incredere in medicii din uK,am auzit multe lucruri proaste,de aceea iti propun sa consulti aici un doctor..

Diana154123133

acum 12 ani

mersi mult o sa incerc.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne-ati putea scrie cum ati administrat anticonceptionalul Cezarette? il luati zilnic, fara intrerupere luna de luna? sau faceti o pauza de cateva zile lunar? in tot acest timp, nu ati avut deloc nici o sangerare?
cat despre migrene si cauza lor, nu cred ca sunt datorita anticonceptionalelor, mai ales ca, din cate ne scrieti, le aveati inca de dinainte de anticonceptionale, si continuati sa le aveti si dupa.

va urez o zi buna

Diana154123133

acum 12 ani

buna ziua,
Da il luam zilnic fara intrerupere luna de luna fara nici o pauza ,si in tot acest timp nu am avut nici o sangerare, da eu stiu ca nu anticonceptionalele sunt cauza migrenelor dar de cd nu am mai avut menstra s au intensificat ff tare ,aproape in fiecare zi am cate o migrena ,va da ti seama ca nu prea mai ies din casa .Asa mi s-a recomandat sa- l iau de catre medicul meu de familie.Va multumesc

Iuli

acum 12 ani

De cand prescrie medicul de familie astfel de medicamente?

marilu123

acum 12 ani

daca nu lasi pauza este clar ca nu poate sa-ti vina ciclul , corpul tau a suspendat ciclul fiind mereu sub tratament si totusi durerile de cap au legatura cu ciclul iti spun din experienta.

Diana154123133

acum 12 ani

am fost si la planning si mi au dat tot Cezarette ,si normal am vb si cu medicul de familie ,si mi au zis la fel sa nu fac nici o pauza ca astea asa sunt ,m am lamurit cu doctorii din uk.

Iuli

acum 12 ani

E nevoie de un consult endocrinologic si ginecologic.

i. vasilescu

acum 12 ani

anticonceptionalele pot da migrene pt ca ingreuneaza activitatea colecistului. cel putin asa mi-a explicat mie medicul care mi-a recomandat sa iau colebil si antivomitiv impreuna cu pastilele pt durere. intre timp am si renuntat din acest motiv la anticonceptionale, iar durerile de cap au incetat. (nu de tot, ca si inainte de pastile mai aveam migrene cand si cand, insa in 3-4 luni decand am oprit antic. m-a mai durut capul o data).

Diana154123133

acum 12 ani

Tin sa va informez ca mi a venit ciclul acu cateva zile ,va multumesc celor care au incercat sa ma ajute postand aici ..numai bine