lichid douglas

Boli genitale feminine

Postata de snickeritza cu 12 ani in urma.

ce anume este lichidul douglas si in ce consta tratamentul?am fost la medic si pe langa amenoree mi-a dat si diagnosticul asta si mi s-a parut ca mi-a dat un tratament superficial(anticonceptionale si 5 zile pastile sa-mi vina menstruatia).ar putea fi ceva mai complicat?

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Sacul Douglas este o prelungire a cavitaţii peritoneale, situată între faţa anterioară a rectului şi faţa posterioară a uterului şi vaginului.
Lichidul prezent în sacul Douglas reprezintă o inflamatie la nivel pelvin. Foarte important este ca medicul să elucideze natura lichidului, provenienţa lui şi posibilitaţile de terapie (tratament medicamentos sau chiar chirurgical)

snickeritza

acum 12 ani

deci e ceva grav???nu mi-a facut alte analize decat cela obisnuite la un control ginecologic si ecografie si cand mi-au venit analizele mi-a spus doctorita ca nu e nimic neobisnuit in secretie.ce ar trebui sa fac???sa consult alt medic?mi-a zis doar sa revin peste 6 luni la control.

Medic Epuran

acum 12 ani

Nu ar fi rău să cereţi şi părerea altui medic ginecolog (oricum este important de elucidat natura lichidului din sacul Douglas şi provenienţa lui)

geanina

acum 11 ani

fetita mea in varsta de 5 ani are lichid in douglas..ce poate fi?

maria

acum 10 ani

buna.am fost azi la doctor si mi-a spus ca am lichid in douclas,si ovarele si uterul inflamate .mi-a dat si analiza la sange BHCG(SARCINA EXTRAUTERINA}.va rog datimi un sfat ! am dureri chiar si la palpare.