LEIOMIOM UTERIN si chisturi milimetrice conglomerate pe ficat

Boli genitale feminine Leiomiom uterin

Postata de babycamy2006 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
In urma unui CT abdominal pelvin ,rezultatul a fost:
Leziune cu caracteristici CT sugestive pt. benignitate situata la limita segmentelor V-VI hepatice (posibil chisturi milimetrice conglomerate) 8/12/8mm .THAD nodular subcapsular in segmentul V opinam pt. monitorizare ecografica.
Leiomiom uterin. Uter anteversat cu dimensiuni 38/58/70mm ,prezinta subseros corporeal anterior ,un nodul solid,ovar, bine delimitat, cu dimensiuni 20/22/26mm (diametre masurate in axele uterului).

Precizez ca am dureri f. intense la menstruatie . TOATE CELELALTE ORGANE INTERNE NU PREZINTA MODIFICARI.

Va rog sa-mi interpretati aceste rezultate ale CT-ului efectuat acum 2 zile.
Astept recomandarile dvs.
Multumesc anticipat,
Camelia Leonte

Raspunsuri (2)

Dr. Gheorghe Gica

acum 12 ani

Durerile menstruale nu sunt legate de fibrom. Trebuie sa faceti un consult ginecologic pentru a afla caza acestor dureri. www.ginecolife.ro

babycamy2006

acum 12 ani

Multumesc frumos pt. amabilitatea de a-mi raspunde. Un consult ginecologic am facut, chiar si un ecograf endovaginal care nu mi-a vazut acel leiomiom uterin care a fost descoperit la CT,ci faptul ca as avea mai multi foliculi...mi s-a prescris acum 4 luni Mastodynon picaturi, pe care le-am luat timp de 3 luni. Dupa care am facut CT-ul...Va specific ca am 31 de ani, nici o nastere si dureri insuportabile la menstruatie. va rog sa va spuneti opinia despre nacest fapt.
O zi usoara!