kist ovarian

Boli genitale feminine

Postata de veronica1989 cu 14 ani in urma.

in noiembrie anul trecut m-am operat de chist ovarian,cicatricea arata binisor,nimic suspect doar k am momente,de obicei seara ma mamanca ingrozitor...e normala aceasta mankrime?

Raspunsuri (5)

Adrienne

acum 14 ani

Cat timp cicatricea este rosie sau roz, vindecarea nu s-a incheiat. Cicatrizarea se face in trei faze succesive. Ar putea fi o inflamatie, medicul ar putea sa prescrie un tratament. Multa sanatate !

veronica1989

acum 14 ani

cicatricea pot sa spun k e kiar rosie,sunt constienta k nu e vindekta,care ar fi fazele acelea pentru cicatrizare?multumesc pt raspuns

Adrienne

acum 14 ani

In prima faza ,globulele albe asigura apararea impotriva infectiilor, curatarea ranii si incepe refacerea tesutului. In a doua faza, se formeaza fibrele de colagen care dau pielii rezistenta si elasticitate. In acelasi timp ,se formeaza si vasele de sange pentru a iriga aceste tesuturi. In a treia faza, se constata inchiderea ranii impreuna cu formarea tesutului cicatricei, procesul continuand cu formarea de noi celule ale epidermei. Acele mancarimi ar putea fi cauzate si de aceste procese....................in batrani se spune " te mananca pentru ca , creste carnea ".

marialeea

acum 14 ani

Si eu stiu, ca si Adrienne, ca, atunci cand te mananca o cicatrice, inseamna ca se vindeca. Cand cicatricea va incepe sa dea spre un roz-deschis, abia atunci poti spune ca e aproape vindecata. Iar, daca nu ai tesut alb in jurul ranii, inseamna ca nu e deloc infectata si poti sta linistita.
Rabdare multa, caci, daca ai aceste mancarimi, inseamna ca esti pe drumul cel bun cu vindecarea.
Multa sanatate iti urez si Paste Fericit!

veronica1989

acum 14 ani

multumesc mult pentru raspunsuri!multa sanatate si un Paste fericit!