Intreruperre de sarcina si anticonceptionale

Boli genitale feminine

Postata de hellen111 cu 11 ani in urma.

Buna dimineata
am o intrebare
am facut o intrerupere de sarcina in data de 10 aprilie
ca si metode de contraceptie doctorul mi=a recomandat anticonceptionalele milligest
ieri dupa amiaza mi=a venit menstruatia,am avut acelasi usoare simptome ca pana acum,insa acum se pare k s=a oprit
intrebarea mea este ce fac? mai continui sa iau anticonceptionalele?si daca e normal sa se opreasca,iar ca si cantitate a fost relativ mai putin decat la menst anterioare
Va multumesc !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Daca menstruatia ti-a venit dar s-a oprit brusc, tine cont de faptul ca,in primul rand,ciclu poate fi afectat dupa o intrerupere de sarcina. Este normal sa existe o perioada de reglare. In ceea ce priveste continuarea administrarii anticonceptionalelor, ar trebui sa le iei conform indicatiilor doctorului tau, de obicei acestea se iau incepand cu prima zi de menstruatie, pentru 21 de zile, dupa care se face o pauza de 7 zile in care ar trebui sa apara menstruatia.

De asemenea, este normal sa ai o menstruatie mai scurta sau mai redusa cantitativ in primele luni de administrare a anticonceptionalelor. Daca ai o neliniste persistenta, mergi la medicul tau pentru un consult.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/ce-se-intampla-dupa-ce-oprim-anticonceptionalelei_18634
https://sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186