interpretare rezultate

Boli genitale feminine

Postata de jujuk cu 12 ani in urma.

Buna seara.As dori sa stiu daca rezultatele analizelor pe care le-am efectuat sunt in regula.

Ex.col uterin(ex.microscopic pe frotiu):
Rezultat-Reactie inflamatorie intensa,cu polimorfonucleare,majoritatea distruse.Lactobacili prezenti.

Ex.col uterin (cultura+antibiograma):
Examen bacteriologic:
Culturi aerobe:Flora fara semnificatie clinica(de colonizare vaginala)
Staphyloccocus aureus-absent
Streptococcus agalactiae(grup B)-absent
Streptococi beta-hemolitici grup A,C,G-absent
Enterobacteriaceae-absent
Enterococcus spp.-absent
Candida spp.-absent
Nota:Recomandam test antigen Chlamydia si test Mycoplasma/Ureaplasma

Raspunsuri (2)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

frotiul nu este normal ac***a in vedere ca este mentionata o reactie inflamatorie intensa, insa cultura este normala pentru bacteriile analizate. ati facut si celelalte doua teste recomandate? daca da, ne puteti scrie si acele rezultate?

va urez o zi buna

Ely

acum 8 ani

Buna ziua!
Am facut analize de BACTERIOLOGIE: Cultura secretie col/vaginala - REZULTATELE ( ABSENT STAPHYLOCOCCUS AURELIUS (cuagulaza pozitiv) , ABSENT STREPTOCOC BETA HEMOLITIC, ABSENT ENTEROCOCCUS SPP., ABSENT PSEUDOMONAS SPP., PREZENT E. COLI (tulpina producatoare de betalactamaza cu spectru extins- ablse+ ) , PREZENT CANDIDA ALBICANS . Sunt insarcinata in a sasea saptamina explicatimi va rov rezultatele acestea si datimi va rog un sfat ce trebue sa fac? Am primit azi rezultatele si urmeaza sa merg la medic. Sa aveti o zi buna!