interpretare rezultate ecografie genitala

Boli genitale feminine

Postata de elena1462 cu 15 ani in urma.

Ultimele 2 luni de zile am avut dureri mari in perioada menstruatie si am hotarat sa fac un control ginecologic si o ecografie. Ciclul este regulat 33-34 de zile. In ziua in care am mers la ginecolog am observat cateva pete(exact ca in prima zi de mentruatie) pe protejslip si era abia ziua 20 de menstruatie(nu mi s-a mai intamplat asta niciodata). In urma controlului diagnosticul prezumtiv a fost metroragie iar constatarile clinice:col cu ectropion-ectopie extinsa,anexa dreapta nepalpabila,anexa stanga palpabila(OS palpabil).
Rezultatele ecografiei:
uter : L=6,59 l=4,28 g=3,39
endometru;incipient 0,46
noduli:nu
ovar dr 3,40/1,66 micropolichistic
ovar st 3,82/1,92 micropolichistic
spatiul douglas:lichid 4,95/1,99
diagnostic ecografic:hematosalpinx dr
IN cele din urma am primit o reteta pt anexita dreapta cu zanocin,doxiciclina si flamexin si mi s-a spus sa revin pt o noua ecografie dupa menstra.
Iau tratamentul de 2 zile si inca am sangerari.
Doamna doctor nu mi-a spus prea multe si sunt nelamurita daca este ceva grav.Va multumesc

Raspunsuri (2)

elena1462

acum 15 ani

Ultimele 2 luni de zile am avut dureri mari in perioada menstruatie si am hotarat sa fac un control ginecologic si o ecografie. Ciclul este regulat 33-34 de zile. In ziua in care am mers la ginecolog am observat cateva pete(exact ca in prima zi de mentruatie) pe protejslip si era abia ziua 20 de menstruatie(nu mi s-a mai intamplat asta niciodata). In urma controlului diagnosticul prezumtiv a fost metroragie iar constatarile clinice:col cu ectropion-ectopie extinsa,anexa dreapta nepalpabila,anexa stanga palpabila(OS palpabil).
Rezultatele ecografiei:
uter : L=6,59 l=4,28 g=3,39
endometru;incipient 0,46
noduli:nu
ovar dr 3,40/1,66 micropolichistic
ovar st 3,82/1,92 micropolichistic
spatiul douglas:lichid 4,95/1,99
diagnostic ecografic:hematosalpinx dr
IN cele din urma am primit o reteta pt anexita dreapta cu zanocin,doxiciclina si flamexin si mi s-a spus sa revin pt o noua ecografie dupa menstra.
Iau tratamentul de 2 zile si inca am sangerari.
Doamna doctor nu mi-a spus prea multe si sunt nelamurita daca este ceva grav.Va multumesc

elena1462

acum 15 ani

In urma unui tuseu vaginal