Interpretare examen secretie vaginala

Boli genitale feminine

Postata de Kalioppe cu 11 ani in urma.

Full member
Inregistrat: 2009-12-22
Mesaje: 122
E-mail

Re: Interpretare rezultat secretie vaginala

Ma puteti ajuta si pe mine, va rog, cu o interpretare a rezultatelor? Ajung la doctor abia peste 2 sapt. cand este si Papanicolau gata...

Polimorfonucleare - rare
celule epiteliale - frecvente
lactilobacillus spp - absent
trichomonas vaginalis (prezumtiv) - absent
celule levurice - absent
coci gram (-) aspect reniform in diplo - absent

Va multumesc mult anticipat!

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 11 ani

Nu este o infectie bacteriana sau fungica. Singurul lucru de care ar trebui tinut seama este lipsa lactobacillus spp care face parte dintre microbii buni . Lipsa acestuia poate favoriza inmultirea bacteriilor anaerobe care sunt patogene. Exista produse care pot rezolva aceasta problema.

Kalioppe

acum 11 ani

Multumesc frumos, Adrienne! Am dat fuga la farmacie si-am luat Gynophilus.