interpretare examen secretie vaginala

Boli genitale feminine

Postata de Babyme cu 12 ani in urma.

Examenul de secretie vaginala:
frotiu..leucocite relativ frecvente; flora microbiana..bacili gram pozitivi(posibil lactobacili); micoza prezenta...celule levurice prezente(rare); trichomonas vaginalis absent; celule epiteliale superficiale prezente, intermediare prezente.
CONCLUZIE: micoza prezenta,trichomonas vaginalis absent, neisseria gonoreae absent.
va rog imi puteti spune ce inseamna...va multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

masuri de tratament si igienice sunt necesare pentru o evolutie favorabila: tratament antimicotic indicat de medicul ginecolog, igiena locala corecta (evitarea dusurilor vaginale frecvente ce distrug flora normala cu lactobacili ai vaginului, de evitat purtarea lenjeriei sintetice).

isabella

acum 8 ani

Buna seara, va rog mult de tot sa ma ajutati, am fost cu analizele la citire si mi s-a spus ca totul e inregula. Cu toate astea am o scurgere vaginala destul de abundenta si urat mirositoare care apare frecvent si la fel de frecvent dispare in contact cu Miconazol Crema. Multumesc anticipat
Examen bactereologic secretie vaginala.

Doua fronturi obtinute din etalarea secretiei vaginale.
Coloratii efectuate : Giemsa si Gram.

Frontiurile comporta:

Celule epiteliale pavimentoase superficiale
-rare izolate si placarde

Celule epiteliale pavimentoase intermediare
-frecvente izolate si placarede

Leucocite polimorfonucleare
-rare

Flora microbiana
-abundenta

Flora microbiana - tip
-coci Gram pozitiv
-cocobacicli Gram variabil

Diplococi
-absenti

Candida
-absenta

Trichomonas vaginalis
-absent