interpretare buletin anamo-patologic (examen histopatologic la parafina)

Boli genitale feminine Afectiuni hipersecretorii Tulburari hipersecretorii patologice

Postata de denisa28mario cu 12 ani in urma.

Buna ziua.
Am 21 de ani si in urma cu 3 luni mi s-a facut un chiuretaj deoarece aveam sangereri puternice iar doctorul mi-a zis ca sarcina a incetat din evolutie.
Va rog sa-mi explicati rezultatul buletinului de analize, deoarece doctorul nu a fost prea explicit. Tot ce mi-a zis a fost ca mai am de dus.
Buletinul analizelor: "vilozitati coriale si fragmente de decidua cu edem, necroza, hemoragie si inflamatie cronica activa, acompaniata de glande endometriale cu caractere secretorii".
Vreau sa mai adaug ca de la chiuretaj nu am mai avut menstruatie,doar cateva sangereri cand merg la toaleta, iar inainte de a ramane insarcinata aveam menstruatie neregulata.
Va rog sa-mi dati un raspuns pentru ca nu mai stiu ce sa cred. La ecografe mi se spune ca e totul in regula.
Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

rezultatul indica ce tip de tesut s-a observat la examinarea fragmentului biopsiat (chiuretat).
o conduita terapeutica o poate stabili medicul ginecolog curant.
o sarcina oprita in evolutie poate avea diverse cauze: infectii cronice sau acute cu toxoplasma, rujeola, citomegalovirus, anomalii genetice ale fatului, insuficienta de dezvoltare a placentei, placenta jos inserata-praevia etc.

eu

acum 10 ani

acum 5 ani luam contraceptive, iar in pauza de 7 zile, pe langa faptul ca nu mi-a venit ciclul, in a 8-a zi m-am trezit cu niste dureri prea cumplite ptr un ciclu, si m-am trezit eliminand o bucata de tesut, pe care desi am spalat-o, nu s-a descompus. m-am dus la laborator cu ea, iar rezultatul a fost acesta: fragmente de decidua, endometru hipersecretor, fara vilozitati placentare. Mi-au zis ca fusese o sarcina oprita in evolutie, insa cand le-am spus ca iau contraceptive, am intors-o ca la Buzau. Ce credeti ca a fost?