interpretare analize

Boli genitale feminine

Postata de MembruMobileApp150330210316156 cu 9 ani in urma.

Celule epiteliale superficiale: relativ frecvente
Celule epiteliale intermediare: relativ frecvente
Clue cells: absente
Leucocite(PMN):rare
Hematii: absente
Levuri: nu se observa
Trichomonas vaginalis: nu se observa
Flora microbiana:frecventi lactobacili;rari coci Gram pozitivi izolati si in perechi.

Cultura si identificare bacteriana Pe mediile de cultura insamantate s-au dezvoltat colonii de STREPTOCOCCUS AGALACTIAE(GRUP B) ,ma puteti ajuta???

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 zile

Buna ziua,

Analizele de frotiu vaginal prezentate indica un nivel normal de celule epiteliale si un numar relativ mic de leucocite, ceea ce e normal. Absenta hematiiilor, levurilor si a parazitului Trichomonas vaginalis este, de asemenea, un semn bun.

Flora microbiana prezentata este normala, cu o abundenta de lactobacili - bacterii prietenoase care contribuie la sanatatea vaginala.

Totusi, analiza releva prezenta unei infectii cu Streptococcus agalactiae (Grup B), o bacterie care, desi nu produce de obicei simptome la femeile adulte sanatoase, poate fi periculoasa daca este transmisa la nou-nascuti in timpul nasterii. Tratamentul pentru aceasta infectie este de obicei prescris de doctorul ginecolog sub forma de antibiotice.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/infectiile-streptococice_665
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/infectia-cu-streptococ-de-grup-b_9507
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/cum-se-trateaza-corect-infectiile-streptococice_17721