interpretare analize

Boli genitale feminine

Postata de alessialusia cu 11 ani in urma.

va rog mult daca puteti sa-mi interpretati si mie rezultatul examenului citologic babes papanicolau
Status hormonal; ciclic
Originea esantionului ; cervicala
Aspectul colului; fara leziuni vizibile
Tip frotiu ;clasic
Calitate frotiu ;satisfacator pt.evaluare-celule endocervicale ;prezente
Tehnica de prelucrare a frotiului ;conventionala
REZULTAT descriere citologica;Frotiu cu metaplazie imatura atipica extinsa
Alte modificari non neoplazice; cocobacili,coci
Anomalii ale celulelor epiteliale ;HSIL
INDICATII; BIOPSIE/COLPOSCOPIE
VA MULTUMESC!!!

Raspunsuri (4)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Se pare ca sunt descrise leziuni intraepiteliale de grad inalt ( HSIL) adica niste modificari celulare ce nu sunt tocmai " sanatoase". De aceea va recomanda sa efectuati colposcopie si biopsie - investigatii care stabilesc cu certitudine daca este vorba de o transformare neoplazica sau nu.

alessialusia

acum 10 ani

Am repetat analiza la un alt laborator si mi-a iesit altfel analizele ..rezultat /interpretare:NILM(negativ pt leziuni intraepiteliale sau malignitate),frotiu satisfacator pt evaluare,celule endocervicale prezente,anomalii ale celulelor glandulare NU,anomalii ale celulelor scuamoase LSIL,PAP III..; RECOMANDARI:CONTROL CITOLOGIG LA 3-6 LUNI...NU MAI INTELEG NIMIC!!! Va rog sa-mi spuneti cat de grav este !!! multumesc!!

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Acest buletin sugereaza ca sunt niste modificari celulare insa de grad scazut ( LSIL= leziune intraepiteliala de grad scazut). Pentru siguranta, mai bine efectuati colposcopia.

alessialusia

acum 10 ani

buna!!!

buna!!! am o nelamurire si va rog sa ma ajutati!!! am facut papanicolau si mi-a iesit pap3 mi sa facut colposcopie si dupa biopsie si rezultatul a fost displazie moderata dupa care medical mi-a zis sa fac conizatie ,am facut conizatie la doua luni dupa biopsie,dupa conizatie mi sa facut iar analize si a iesit displazie severa !! intrebarea mea este din displazie moderata am facut displazie severa in astea doua luni?iar acum mi-a zis ca trebuie sa imi scoata uteru tot si numai in septembrie poate sa-mi spuna cand ma poate opera ,nu mi se pote intampla nimic pana atunci ??caci domnul doctor nu a binevoit sa-mi dea mai multe explicatii mi-a inchis telefonul in nas pt ca nu i-am dat bani ,dar efectiv nu am de unde ca i-as fi dat si eu.multumesc!