interpretare analize

Boli genitale feminine

Postata de simyyy cu 12 ani in urma.

Imi puteti spune si mie daca e ok urmatorul rezultat ,va rog?
celule epiteliale frecvente
leucocite rare
trichomonos vaginalis nu se observa
levuri absente
flora relativ frecventi lactobacili
iar la babes papanicolau celule endocervicale prezente si descrierea citologica negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna si tin sa precizez ca doctorita mi a zis ca am o rana pe col si nici nu am o secretie normala?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

lactobacilii sunt o componenta normala a florei vaginale. probabil "rana pe col" se refera la o cervicita (eritematoasa, eroziva, granulara, glandulo-chistica) ce necesita un tratament corespunzator.

simyyy

acum 12 ani

multumesc frumos