interpretare analize secretie vaginala

Boli genitale feminine

Postata de undeva departe cu 12 ani in urma.

buna ziua! as dorii sa stiu si eu rezultatul la urmatoarea analiza daca se poate. am programare la medic dupa Paste si sunt curioasa de rezultat....
secretie vaginala nativ: trichomonas vaginalis-absent negativ
celule levurice-absent
secretie vaginala colorat: frecvente celule pavimentoase superficiale, rare intermediare, foarte rare leucocite, abundenta flora bacteriana mixta formata din coci gram pozitiv si negativi.
Dupa acest rezultat pot sa incep sa iau anticonceptionale?este vreo problema?

Raspunsuri (3)

didi

acum 10 ani

buna seara

didi

acum 10 ani

va rog frumos sa ma ajutati si pe mine REZULTATE analize ce tratament trebuie sa iau?

Celule epiteliale plate relativ frecvente
Leucocite(polimorfonucleare) relativ frecvente
Trichomonas vaginalis nu se observa
Levuri rare filamente miceliene
Flora lactobacilara(bacili Doderlein) absenta
" clue cells" nu se observa
Coci gram pozitivi izolati si in lanturi scurte relativ frecventi
Hematii absente

Eva2809

acum 9 ani

Buna ziua,

Am aceleasi rezultate ca si dvs. Cum ati rezolvat pana la urma? Ati urmat vreun tratament pt prezenta de coci Gram?

As apreciaraspunsul dvs. Multumesc!