Interpretare analize ginecologice

Boli genitale feminine

Postata de MembruMobileApp1484668304 cu 7 ani in urma.

Bună seara,
Pana ajung la medic poate cineva sa ma ajute cu interpretarea analizelor? Sarcina 24 săptămâni.

FROTIU:Coloratia GRAM-celule epiteliale-relativ frecvente
leucocite-relativ frecvente Detritus
Flora Gram pozitiva-rari coci
Flora Gram negativa-frecventi cocobacili si bacili fini
Fungi-prezenti spori inmuguriti
Trichomonas vaginalis-absent
SECRETIE COL UTERIN
Cultura:flora saprofita
Cultura fungi-pozitiva.
Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Analizele ginecologice pe care le-ai facut indica prezenta unei infectii vaginale cauzate de bacteria Gram-negativa si de fungi (ciuperci). Leucocitele in numar relativ frecvent pot sugera o infectie sau o inflamatie. Flora saprofita este flora normala, neinfectioasa, prezenta in orice organ. Faptul ca ai o cultura de fungi pozitiva ar putea indica prezenta unei infectii cu candida.

In plus, au fost gasiti in numar normal celulele epiteliale, adica celulele care acopera anumite suprafete ale corpului, inclusiv in interiorul vaginului. Trichomonas vaginalis, un parazit care poate provoca infectii vaginale, nu a fost gasit.

In functie de simptomele pe care le ai, medicul tau ginecolog ar putea sa iti recomande un tratament pentru infectia bacteriana si fungica. De asemenea, acesta ar putea sa recomande si investigatii suplimentare pentru a exclude alte boli cu transmitere sexuala sau pentru a monitoriza mai atent sarcina.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/semne-si-simptome-ale-afectiunilor-vaginale_10031
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/cat-de-periculoase-pot-fi-infectiile-vaginalei_16290
https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/topul-celor-mai-eficiente-remedii-naturale-contra-infectiilor-vaginale_15306