Interpretare analize ginecologice

Boli genitale feminine

Postata de ionyx87 cu 10 ani in urma.

Buna ziua,
Mi-am facut analizele, iar rezultatele au fost urmatoarele:

1. Examen microscopic
pe frotiu din secretii
genitale * -Secretie
Relativ frecvente celule epiteliale superficiale, rari lactobacili,relativ
frecvente polimorfonucleare, unele degradate, rare filamente levurice,
rari coci Gram pozitivi, rare trame de fibrina, absenti trofozoiti
sugestivi pentru Trichomonas

celule endocervicale prezente

Ma puteti ajuta cu o interpretare? Este nevoie sa mai merg la medic?
Multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Se pare ca aveti o infectie vaginala determinata de trichomonas. Este recomandat sa consultati medicul ginecolog pentru a va prescrie un tratament.

ionyx87

acum 10 ani

Multumesc pentru raspuns, insa vad ca in buletin scrie: "absenti trofozoiti
sugestivi pentru Trichomonas". Sunt confuza:(