Interpretare analize ginecologice?

Boli genitale feminine

Postata de deeanicol06 cu 2 saptamani in urma.

Buna! Recent am facut testul papanicolau si as dori daca se poate sa imi interpreteze cineva aceste rezultate.
Minim fond inflamator acut. Procese de reparatie celulara cu metaplazie pavimentoasa in curs de maturare. Flora microbiana mixta minima.
Concluzie: Frontiu de tip minim inflamator

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Interpretarea analizelor tale ginecologice sugereaza un proces inflamator minim si un proces de reparare celulara, insotit de o variatie a tipului normal de celule (metaplazie pavimentoasa).

Metaplazia pavimentoasa nu reprezinta o conditie anormala sau o boala, ci este un proces de adaptare la iritatii sau inflamatii cronice. Insa, daca persista inflamatia, ar putea necesita un tratament. Este important sa mentionam ca aceasta interpretare se face doar pe baza rezultatelor pe care le-ai dat si ca nu este un diagnostic definitiv.

Flora microbiana mixta minima se refera la flora normala, ceea ce este un lucru bun. Dar, daca observi simptome noi sau neobisnuite, cum ar fi mancarimi, arsuri sau scurgeri neobisnuite, ar trebui sa te adresezi medicului tau.

In concluzie, rezultatele nu indica ceva grav, dar totusi este recomandat sa discuti aceste rezultate cu medicul tau ginecolog pentru a intelege mai bine ce inseamna ele.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Investigatii/testul-babes-papanicolau-o-investitie-in-sanatate_1016