Injectii cu gentamicina

Boli genitale feminine

Postata de Muresan Andreea cu 10 ani in urma.

Buna am si eu o intrebare:am de facut 7 injectii cu gentamicina am 17 ani si 44 de kg pe langa injectii am de luat urisan 14 zile. Am fost la un medic urolog si ma diagnosticat cu infectie urinara cu enterococ. Cu valori patologice Urocultura Enterococ 100000 germ/ml . Tratamentul dat de dr e : gentamicina fiole injectabil 80 mg / 2ml 1 pe zi timp de 7 zile si urisan 2x1 pe zi 14 zile. Imi e teama de gentamicina ptr ca am auzit ca iti afecteaza urechea interna si auzul asa sa fie? Daca iau 7 fiole gentamicina de 80 mg / 2ml 7 zile , 1 injectie pe zi imi poate afecta auzul??? Tin sa precizez ca iau injectii cu gentamicina de luni si trebe sa mai iau inca 2 fiole ca pana acuma am luat 5 fiole.

Raspunsuri (3)

rodica zamfir

acum 10 ani

Eu am facut foarte multa gentamicina si culmea chiar medicul ORL mi-a recomandat.Dar probabil nu trebuie sa faci mari excese.

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Riscul afectarii auzului este crescut atunci cand se administreaza doza mari si timp indelungat, ceea ce nu este si cazul dumneavoastra.
Este bine sa fiti atenta la aparitia senzatiei de presiune in urechi, ameteli, greata si sa anuntati medicul curant.

Mimi

acum 8 ani

Bună seara.Fac infecții urinare recurente după fiecare ciclu cu E.Colli care e sensibil doar la Gentamicina.Sunt foarte dureroase si am făcut noduli de la atatea injectii.Nu există un înlocuitor al Gentamicinei? Mă chinuie îngrozitor aceste infecții urinare cu dureri abdominale,de spate,cefalee,greata si inapetenta,dar si aceste injectii .Ce mă sfatuti? Vă multumesc.