inflamatia pelvina

Boli genitale feminine

Postata de sandra.byanca cu 13 ani in urma.

Buna.Sufar de o imflamatie pelvina depistata cu 10 zile in urma.mi s-a recomandat :ciprinol 500 mg 2/zi
no-spa 2/zi
omez 1/zi
ketorol 1/zi
La prima ecografie abdominala s-a vazut un lichid situat pe ovare care era in jur de 1,6 cm.La a doua ecografie,dupa 5 zile de tratament ajunsese la 1 cm.
Am dureri pelvine groaznice,mai intense in partea dreapta,acestea sunt temporare si nu cedeaza la administrarea ketorolului (am luat si 3/zi).
Maine merg din nou la spital,si din cate am inteles de la medicul care ma consulta voi avea nevoie de o interventie chirurgicala...gandul asta ma cam sperie...
Va rog sa-mi mai spune-ti si parerea d-voastra.
Multumesc.

Raspunsuri (7)

silvia

acum 13 ani

Inainte de a te opera ar trebui sa consulti si un alt medic. Asa trebuie procedat. Poate-ti schimba tratamentul, poate ai o dereglare hormonala si, dupa ciclu, se rezolva. Sanatate

Bacu Crina

acum 13 ani

Dar care practic cauza inflamatiei pelvine? Anexita? Ai facut un papanicolau, analiza a secretiei vaginale, colposcopie? De ce ti-a fost recomandat antibioticul?

sandra.byanca

acum 13 ani

Mi s-a spus ca de la o anexita netratata...dar n-am avut anexita...singurele analize care le-am facut au fost cele din sange (care a aratat ca am o infectie-de aici antibioticul) si 2 ecografii abdominale care au aratat acelasi lucru.

Ionascu Andreea

acum 13 ani

si eu cred ca ar trebui sa faci mai multe investigatii. Doar ecografiile nu sunt suficiente pentru recomandarea de antibiotic.

@ngel

acum 13 ani

Buna.Si eu am dureri de ovare si de rinichi.Am fost la doctor si mi s-a pus diagnosticul de boala inflamatorie pelvina.Am urmat un tratament cu antibiotice si inca mai urmez pt ca nu mi-a trecut.Eu vreau sa raman insarcinata.Am luat: augmentin,flamexin,zanocin,flucoric si injectii: ampicilina ,gentamicina,ketonal.Nu stiu ce sa iti spun si eu sunt speriata,dar cred ca trebuie sa mai mergi si la alt doctor inainte de interventie chirurgicala.Sanatate!

carlamihai

acum 13 ani

@ngel,id-ul meu e adnana_2967 .te astept sa vb. pe mess. multa sanatate si nu mai fi speriata!

ela

acum 11 ani

Exact asta patesc eu acum. Iau 9 pastile pe zi. Mi-a dat Ciprinol- una la 12h, No-Spa si Ketonal 3/zi, Oratanol 1/zi. Degeaba! Mi-e frica de infertilitate si durerile pe care le am sunt groaznice, nici nu pot dormi.